• Tematický celok: Ja a môj svet

Téma týždňa: NA CESTE SI POZOR DAJ

Dátum: 25.5.-29.5.2020

Ranné cvičenie:

Rušná časť: striedanie chôdze a behu, poskokov, chôdze v podrepe podľa vopred dohodnutých signálov

Dychové cvičenie: nádych – výdych 3-5x

ZDRAVOTNÉ CVIČENIE:

1. sed skrčmo skrížny, ruky na kolenách – úklony vľavo, vpravo, predklon – mierny záklon

2. sed skrčmo skrížny , ruky upažiť na ramená – krúživé pohyby

3. sed, ruky opreté vzad, klenba nohy –dotýkanie chodidiel špičky a päty

4. kľak, ruky vzpažiť – striedanie úklonov vľavo, vpravo

5. stoj mierne rozkročný, ruky skrčiť upažmo k ramenám , upažiť- dlane hore

6. sed kľačmo – vzpažiť a vstať do kľaku s nádychom, s výdychom sed na päty

7. podpor kľačmo , vyhrbiť a prehnúť chrbát – mačička

8. relaxácia v ľahu

9. ľah vzadu , nohy mierne skrčené , chodidlá na zem, ruky voľne vedľa seba ,dvihnúť hlavu, ruky položiť na kolená s nádychom, s výdychom uvoľniť, hlavu a ruky položiť na zem

10. stoj rozkročný, upažiť ruky hore dlaňami, predklon k ľavej nohe, k pravej nohe

11. stoj spojný- poskoky na špičkách

12. nádych nosom- výdych ústami 3-5x

Ako bonus si môžete ešte vyskúšať pohybovú hru na „BUCHTIČKY“

Keď poviem tieto slová ,tak deti budú robiť  toto:

BUCHTIČKY – deti budú robiť poskoky na dvoch nohách v priestore

DŽÚS – deti budú chodiť po špičkách v priestore

POLIEVKA – deti sa budú otáčať na mieste

Začnem hovoriť: pani kuchárka mi povedala ,že na obed pripravila

BUCHTIČKY –deti urobia poskoky na dvoch nohách v priestore

A tiež na pitie pre nás zarobila jahodový

DŽÚS – deti chodia po špičkách v priestore

A potom mi povedala, že tiež pripravila fazuľovú

POLIEVKU – deti sa otáčajú na mieste

Deti pokračujú v kráčaní po priestore a hovorím im riekanku :

Do kolečka   dokola, chodíme si zvesela, hráme sa , bavíme a na jedlo sa tešíme....

Aktivita č. 1 – Bezpečne na ceste

Jazyk a komunikácia

VŠ : 1/U4 Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt s inými osobami –deťmi i dospelými.

Človek a spoločnosť

VŠ : 106/U4 Pozná nebezpečenstvá súvisiace s cestnou premávkou.

Motivácia : Deti zmotivujem príbehom , ktorý sa stal v jedno ráno cestou do škôlky.

V tú noc pršalo a ráno bola cesta mokrá. A čo svet nechcel, stala sa dopravná nehoda!

Bola vážna. Musela prísť sanitka aj policajti.

Lekár musel ošetriť zraneného vodiča a policajti museli riadiť premávku. Aby sa nestala ďalšia zbytočná nehoda.

„Deti , čo si myslíte je bezpečnosť na ceste dôležitá? Čo všetko by sa mohlo stať , ak nebudeme dodržiavať pravidlá cestnej premávky?“

Expozičná časť :Predpokladám ,že deti samé uznajú ,že bezpečnosť je dôležitá. A aby sa o tom presvedčili , pripravila som pre  deti prezentáciu. Vďaka ktorej sa spolu s kamarátom „BEZPEČKOM“ naučíme ako sa dostaneme bezpečne tam , kam potrebujeme.

V rámci pozerania prezentácie aktívne spolu s deťmi nadväzujeme rozhovor formou odpovedí na dané situácie .V prílohe je sľúbená prezentácia.

Fixačná časť : Na záver už iba spolu s deťmi zodpovieme pár kontrolných otázok.

Napr:

-ako sa chodí po chodníku (krokom, plynulo, po pravej strane, popri stene...)

-kedy sa musíme zastaviť na kraji cesty (keď na semafore svieti červená, pred predchádzaním cez cestu...)

- ako prechádzame cez cestu (čo najkratšou trasou, kolmo, a iba vtedy keď sme sa pozreli vľavo- vpravo- vľavo...)

Aktivita č. 2 – Semafor

Aktivita č. 3 – Chodíme po priechode pre chodcov

Aktivita č. 4 – Dopravné značky

Aktivita č. 5 – Na ceste si pozor daj

Umenie a kultúra

VŠ : 165/U4 Aktívne počúva hudobné skladby pre deti, piesne a spev učiteľky.

166/U1  Reaguje na počúvanú hudbu pohybom.

Motivácia :Dnes je piatok. Je to posledný deň v týždni kedy chodíme do škôlky. Je to aj deň, kedy si vďaka pesničkám zopakujeme všetko to čo sme sa o bezpečnosti na ceste dozvedeli.

Expozičná časť :

www.youtube.com/watch?v=Yc39OjGq1_A&t=51s

www.youtube.com/watch?v=4ZL8BX2_-KY&t=94s

Po vypočutí pesničiek si s deťmi zopakujeme čo všetko v pesničkách počuli a videli o doprave .A na úplný záver už necháme deti na pesničky tancovať podľa vlastnej fantázie.