Ahojte deti, denne na vás myslíme, veľmi nám chýbate. O to viac je nám to ľúto, lebo z vás už budú veľkí školáci. O tomto čase by nám bolo spolu dobre na našom ihrisku, kde by ste sa vozili na lanovke, hrali sa na pieskovisku, či len tak pobehovali a tešili by sme sa zo slniečka. ,,Korona´´ nám prekazila plány v tom, aby sme boli spolu, ale ja pevne verím, že keď toto všetko pominie, stretneme sa, vyobjímame sa a znova sa budeme tešiť jeden z druhého J Moc vás ľúbime a tešíme sa na vás- LUCKA A EVKA
Zdravotné cvičenie
Rozohriatie: behanie v kruhu, striedavo s chôdzou
Motivácia
,,Jarné počasie býva všelijaké. Chvíľu svieti zubaté slniečko a fúka slabý vetrík, potom začne pršať a vietor zosilnie. Sú však aj dni, kedy fúka silný vetrisko a po parkoch a záhradách rozfúkava všetko, čo je na zemi. Tak sa poďme aj my zahrať na takýto vietor."
II. ZDRAVOTNÉ CVIKY
Deti sa rozostavia voľne v priestore. Stojím pred nimi, cviky predcvičujem. Cvičím v zrkadlovom obraze a upozorňujem deti na správne vykonávanie cvikov.
Ukľudnenie: pohybová hra Červík a Jablko
Postup a priebeh hry
S deťmi sa pochytáme za ruky, vytvoríme kruh (na hru môžeme zavolať viacerých členov rodiny). Vysvetlím deťom postup hry. Dve mäkké lopty predstavujú červíka a jablko. Lopty umiestnime v kruhu oproti sebe. Červík naháňa jablko tak, že deti si v kruhu lopty podávajú. Počas podávania dodržujú pravidlá:
• lopta sa nesmie hádzať
• nemala by spadnúť na zem, ak spadne hra sa začína odznova
• lopta sa podáva z ruky do ruky a nie cez dvoch hráčov
• keď červík chytí jablko, hra sa hrá odznova
Téma týždňa: Slovensko, môj domov
Aktivita č.1 Krásy Slovenska
Výkonový štandard: Pozná najznámejšie prírodné krásy regiónu, napr. rieku, ktorá preteká cez daný región, pohorie, či vodnú plochu (U2)
Pozná najznámejšie prírodné krásy našej vlasti, napr. Vysoké Tatry alebo Dunaj (U2)
Pozná významné dominanty hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad, rieku Dunaj (U2)
Pomôcky: prezentácia, omaľovánky, farbičky
Motivačná časť: Porozprávame sa s dieťaťom o tom, že teraz je obdobie, ktoré je pre nás smutné, pretože nemôžeme chodiť na výlety a toľko cestovať, koľko by sme si predstavovali, nakoľko sa chceme chrániť pred ,,koronou´´. Ale keď vírus odíde, určite navštívime rôzne miesta nášho krásneho Slovenska. Vieš aj ty o nejakom krásnom mieste na Slovensku? (nechám dieťa porozmýšľať a odpovedať).
Expozičná časť: Prostredníctvom prezentácie-viď príloha, si ukážeme, aké je Slovensko krásne, že naša vlasť má rôzne prírodné krásy, ale tiež aj že človek krajinu mení.
Fixačná časť: vo fixačnej časti si dieťa môže vyfarbiť rôzne omaľovánky-viď príloha na tému a pomenovať, čo vyfarbuje
Aktivita č.2 Slovensko-môj domov
Výkonový štandard: Rozpozná štátne symboly Slovenskej republiky-zástava, hymna (U3)
Pomôcky: prezentácia, pracovný list, farbičky, nožnice, špajla,
Motivačná časť: pripomenieme si rozhovor zo včera, teda tému, ktorej sa venujeme tento týždeň. Opýtam sa dieťaťa, či už niekedy niekde videlo štátnu vlajku, či vie, aké farby má. Expozičná časť: Prostredníctvom prezentácie, viď príloha si povieme, čo je to mapa, štátna vlajka, štátny znak, štátna pečať. Popri prezentácii dieťaťu predstavíme príklad úctivého správania sa k štátnym symbolom. Ako príklad môžeme dať bežne vyskytujúce sa situácie, ako významné medzinárodné súťaže a slovenskú reprezentáciu v nich, národné sviatky či úspechy Slovenska v kultúre, vede a iných oblastiach ľudského pôsobenia.
Fixačná časť: vypracovávanie pracovného listu-viď príloha
Záver: na záver si pustíme štátnu hymnu, aby sme si ju vypočuli
https://www.youtube.com/watch?v=8UYNqgja4bs
Príloha - Pracovný list - KLIK
Aktivita č.3 Dolná Krupá - obec, v ktorej žijem
Výkonový štandard: Pozná najznámejšie prírodné krásy regiónu, napr. rieku, ktorá preteká cez daný región, pohorie, či vodnú plochu (U2)
Vymenuje niektoré historicky významné lokálne objekty, napr. hrad, zámok (U2)
Pomôcky: obrázkový materiál, báseň, pracovný list, ceruzky, farbičky
Motivačná časť: deti zmotivujem krátkou básničkou
ČO JE DOMOV?
Čo je domov, kto to vie?
Kto mi na to odpovie?
Môj vankúšik v postieľke,
sladký hrášok v polievke.
Rozprávočka od babičky,
sladký božtek od mamičky.
Dedkov koník z kúska lipy
a ocko, čo vraví vtipy.
to je domov, už to viem,
na papier ho maľujem.
Potom sa opýtam dieťaťa, či mi vie povedať, aký je rozdiel medzi slovami DOM a DOMOV (nechám ho odpovedať). Domovom je miesto, kde bývaš a žiješ so svojou rodinou. Ale je to niečo oveľa viac. Je to aj obec, v ktorej bývaš.
Expozičná časť: prostredníctvom obrázkového materiálu si budeme rozprávať o našej obci. Aké zaujímavé miesta sa tu nachádzajú...
Fixačná časť: určite ste si spomenuli aj na to, kto žil v kaštieli Dolná Krupá-grófka Mária Henrieta Choteková. Ako grófka mala určite veľa krásnych šiat a deti jej môžu jedny dokresliť. V prílohe nájdete pracovný list, v ktorom dokreslí dieťa oblúky.
Príloha - Pracovný list - KLIK
Aktivita č.4 Bratislavský hrad
Výkonový štandard: Pozná významné dominanty hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad, rieku Dunaj (U2)
Vhodne využíva či spracúva materiály pri modelovaní objektov alebo výrobe jednoduchých nástrojov (U3)
Pomôcky: obrázkový materiál, rôzny výtvarný materiál, omaľovánka, farbičky
Motivačná časť: ukážem dieťaťu obrázok- viď príloha a nechám dieťa rozprávať o tom, čo vidí na obrázku. Budem sa pýtať na otázky, ktoré súvisia s obrázkom /či vie, ako sa volá naše hlavné mesto? Či už bol na výlete v Bratislave? Ak áno, čo si z výletu pamätá, čo sa mu tam najviac páčilo? ... jednoducho sa budeme rozprávať o Bratislave, prikladám ešte obrázkový materiál, viď príloha.
Expozičná časť: v tejto časti navrhnem dieťaťu, aby sme si spoločne vyrobili Bratislavský hrad. Prikladám obrázok, viď príloha, ako si ho môžete s dieťaťom doma vyrobiť. Možnosť ako si ho vyrobiť nechám na vás, podľa toho aký materiál máte doma teraz k dispozícii.
Fixačná časť: pre lepšie zapamätanie si Bratislavského hradu, si ho môže aj vyfarbiť-viď príloha
Aktivita č.5 Ja som Slovák, ty Slovenka
Výkonový štandard: Spieva piesne a riekanky (U4)
Vystrihuje predkreslené tvary podľa obrysu (U3)
Používa rôzne maliarske nástroje (U3)
Pomôcky: obrázkový materiál, makety, vodové farby, farbičky, fixky
Motivačná časť: na Slovensku žijú Slováci a Slovensky. A presne o nich sa spieva v jednej peknej piesni, ktorú si zaspievame- Po nábreži koník beží (môžeme aj pustiť).
V minulosti Slováci a Slovensky chodili oblečení inak. Vieš ako? Nosili kroje (nechám dieťa, aby mi vysvetlilo, čo je to kroj). Môžeme si ukázať aj na obrázku a vysvetliť. Dnes už sa kroje nenosia, iba možno niekde na dedinách staršia generácia.
Expozičná časť: navrhnem dieťaťu aby sme si namaľovali Slováka a Slovenku, v krásnych farebných krojoch, ktoré si tiež vyzdobíme. V prílohe prikladám makety, ktoré si môžete vytlačiť, vystrihnúť a vyfarbiť alebo vymaľovať vodovými farbami.
Fixačná časť: keď už nám makety uschli (keď ste použili vodové farby), teraz si kroje vyzdobíme, vezmeme si fixky a na kroje dokreslíme rôzne ornamenty.
Prikladám ešte nejaké pracovné listy alebo omaľovánky, ktoré si môžete s deťmi v priebehu týždňa vymaľovať, vypracovať.