• Slovensko- môj domov 27.4.-30.4.2020

Rozohriatie: Voľný pohyb, na tlesknutie stoj, opakovať

Dychové cvičenie: Nádych nosom, výdych ústami  3 x

1. Sed rovný, nohy vystreté pred sebou, rukami sa oprieť vzad. Úklony hlavou vpravo, vľavo, 3-5 x
          2. Sed rovný, nohy vystreté pred sebou, rukami sa oprieť vzad. Úklony hlavou dopredu a dozadu, 3-5 x
          3. Sed skrčmo skrížny, pohyby ramien hore a dolu 3-5 x
          4. Sed skrčmo skrížny, ruky spojiť nad hlavou – strieška 3-5 x
          5. Ľah na chrbát, ruky pripažené, zdvíhanie hlavy, výdrž a položiť, 3- 5 x
          6. Ľah na chrbát, bicyklovanie, 3-5 x
          7. Relaxácia - uvoľnenie celého tela - handrový panáčik,
          8. Stoj spojný, predpažiť, vzpažiť, upažiť, pripažiť, 3-5 x
          9. Stoj spojný, ruky vbok, znožné poskoky vpred a vzad.
          10. Dychové cvičenie.

Záver: https://www.youtube.com/watch?v=wq0Iqkhk5Pc

U2- Oboznamuje sa so symbolmi Slovenskej republiky.

U1- Pozná a pomenuje aspoň jednu z najznámejších prírodných krás vo svojom regióne: rieku, vrch, jaskyňu, pohorie, jazero, atď.

Motivácia: Deťom poviete, že dnes si poviete a ukážete niečo o Slovensku. Spýtajte sa detí, či vedia čo znamená slovo Slovensko. Ak áno dieťa pochváľte, ak nie poviete nevadí, teraz si pozrieme prezentáciu a dozvieme sa niečo o Slovensku.

Expozičná časť: Deťom pustíte prezentáciu. Popri prezentácií môžete deťom prečítať daný text ale aj podľa seba si to viete prispôsobiť. Či už rôznymi otázkami alebo svojím textom. Nemusíte použiť daný text v prezentácií. V prezentácií je aj hymna, prosím nezabudnite ju deťom pustiť.

Po prezentácií Vám prikladám pracovný list.

U1- Oboznamuje sa s dominantami hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad,  rieka Dunaj.

U1- Rozlišuje dopravné prostriedky: auto, lietadlo, loď, vlak.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o Bratislave,zopakujte si,že je to naše hlavné mesto,...  Poviete deťom, že sa zahráte na turistov a pôjdete na výlet do tej Bratislavy.

Expozičná časť: Pokúste to s deťmi robiť takou hravou formou(príbehom).Spýtajte sa detí, akým dopravným prostriedkom by sa mohli dostať do Bratislavy,čo môžu a čo nemôžu robiť počas cestovania dopravným prostriedkom,...A oni Vám budú rozprávať. Keď dieťa dorozpráva tak poviete,že ste prišli už do Bratislavy. Pustíte deťom prezentáciu a budete sa oboznamovať s dominantami hlavného mesta. Počas prezentácie to môžete zase robiť hravou formou/príbehom.

U1- Pozná  a pomenuje  niektoré prírodné krásy v okolí miesta bydliska.

U2- Vymenuje niektoré historicky významné lokálne objekty, napr. hrad, zámok

U2- Zobrazuje izolované predstavy.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o svojom domove (kde a s kým bývate, na akej ulici, v akej obci,...).

Expozičná časť: S deťmi budete viesť rozhovor o našej obci. Aké prírodné krásy máme v obci a v okolí a aké významné objekty máme v obci a v okolí. Prikladám Vám aj nejaké obrázky ako príklad, môžete použiť aj vlastné príklady.

Po skončení zadajte deťom úlohu, aby nakreslili kaštieľ v Dolnej Krupej. Nezabudnite deťom ukázať obrázok kaštieľa.

Príloha - Obrázky - KLIK

U4- Spieva piesne a riekanky.

U2- Zvláda tanečné prvky: chôdzu, chôdzu na špičkách, pochod, prísunový krok dopredu a dozadu, cval bokom, poskoky na jednej nohe  a znožmo, točenie na mieste a točenie vo dvojici.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o folklóre a ľudových piesňach. Môžete sa inšpirovať aj našimi  folklórnymi skupinami v obci. Nezabudnite prosím povedať deťom,že speváci a speváčky vo folklórnej alebo ľudovej speváckej skupine nosia oblečené kroje.

Expozičná časť: Deťom pustite slovenské ľudové piesne,či už na CD,DVD alebo na internete. Môžete sa nejaké piesne aj naučiť. Popri počúvaní alebo po vypočutí môžete s deťmi skúsiť nejakú jednoduchú choreografiu alebo len jednotlivé tanečné prvky (chôdzu, chôdzu na špičkách, pochod, prísunový krok dopredu a dozadu, cval bokom, poskoky na jednej nohe  a znožmo, točenie na mieste a točenie vo dvojici).

Po dotancovaní môžete dať deťom omaľovánku. Deťom vysvetlite, že na omaľovánke sú postavy v kroji (môžete im ukázať aj nejaký obrázok kroja) ,aby videli ako môžu vyfarbiť omaľovánku.

Príloha - Omaľovánka - KLIK

Prikladám Vám link, kde nájdete rôzne detské slovenské ľudové piesne.