• Téma týždňa: Vodný svet

          Aktivita č.1 - Deň vody

          Veková skupina: 5.-6. r. deti

          Vzdelávacia oblasť: Človek a príroda

          Výkonový štandard: Uvedie príklady, kde sa v prírode nachádza voda. (U3)

          Identifikuje, že voda sa nachádza aj v rastlinách, pôde a v rôznych potravinách. (U2)

          Pomôcky: pohár vody, obrázkový materiál, pracovný list, farbičky

          Metodický postup: Motivačná časť: Napijem sa pohára vody. Deti, viete prečo som sa práve napila pohára vody? (lebo si bola smädná).

          Áno, bola som aj smädná, ale ja mám vodu veľmi rada. 22.marca, má voda sviatok. Teda my ľudia oslavujeme medzinárodný deň vody. Mali by sme byť za ňu vďačný. A prečo, to si teraz ukážeme.

          Expozičná časť: S deťmi sa porozprávame o tom, kde všade používame vodu-napr.v domácnosti. Kde všade sa nachádza voda- v riekach...

          Kto alebo čo, potrebuje pre svoj život vodu - rastliny...

          Čo sa vyrába z vody alebo ako môžeme kultúrne či esteticky vodu využiť- kúpaliská, fontány...

          K aktivite si ukážeme obrázkový materiál.

          Fixačná časť: Vypracovávanie pracovného listu na tému.

          Pracovný list - klik

          Reflexia: Zhodnotím aktivitu detí počas vzdelávacej aktivity, zhodnotím pracovné listy. Opýtam sa detí, či by človek mohol existovať bez vody. Po zápornej odpovedi sa spýtam, prečo? (bolela by nás hlava, nepracoval by nám mozog, srdce a iné orgány v tele). Čo by sa stalo so zvieratami? (to isté). Čo by sa stalo s rastlinami, keby neprijímali vodu? (zvädli by). Preto, pre správnu činnosť srdca a mozgu musíme denne prijímať dostatok tekutín-hlavne vody. Voda má pre nás dôležitý význam, pretože ju dennodenne používame na rôzne činnosti, ako sme si už dnes povedali. Ako môžeme vodu šetriť, aby sme jej veľa nemíňali? (pri umývaní zubov, zastavíme vodovodný kohútik, Deti pochválim za šikovnosť a aktivitu. Na záver sa občerstvíme pohárom vody.

          Zdravotné cvičenie - Word - KLIK

           

          Aktivita č.2 - O putujúcej kvapôčke

          Veková skupina: 5-6 r. deti

          Vzdelávacia oblasť: Človek a príroda

          Výkonový štandard: Porovnáva prírodné javy, predmety, situácie, určuje podobnosti, odlišnosti. (U2)

          Pomôcky: Prezentácia - KLIK

          Metodický postup: Motivačná časť:,, Deti my poznáme takú pesničku o dáždiku. Kto vie, ako sa volá? (PRŠÍ, PRŠÍ)

          Tak si ju spolu zaspievajme. Postavíme sa, aby sa nám dobre dýchalo pri spievaní.

          ---

          Ale to nie je len tak, že zaprší. Tie kvapky dažďa sa predsa nejako musia dostať na oblohu. Vie niekto, ako sa tam dostanú? Ja vám to poviem v krátkom príbehu o kamarátkach kvapkách.´´

          Expozičná časť: Deti si vypočujú krátku rozprávku, prostredníctvom prezentácie, ktorú si pustíme na PC. Po vypočutí príbehu s deťmi budem viesť rozhovor o príbehu. Deťom budem dávať otázky, týkajúce sa príbehu, aby som zistila, čo si z neho zapamätali. (Napr. čo sa stalo s kvapkou vody, ktorá bola v mori atď.)

          ---

          A takto sa voda stále dokola dostáva zo zeme, hore do oblakov a z oblakov zasa naspäť k nám na zem-na kvietky, polia, lúky, do jazier a potokov.

           

          Fixačná časť: Zahráme sa hudobno-pohybovú hru Kvapi-kvap

          ( https://www.youtube.com/watch?v=Cs41oIV_R0c )

          Reflexia: Zhodnotím aktivitu detí počas vzdelávacej aktivity, ako dávali pozor. Opýtam sa ich, načo je užitočný dážď(pre ľudí, rastliny, živočíchy),čo by sa mohlo stať, keby nefungoval kolobeh vody, keby sme nemali vôbec vodu. A bolo by dobré, keby stále iba pršalo? (nie, boli by povodne, rastliny a zvieratá a ľudia by sa mohli utopiť). Bolo by tiež dobré, keby sme mali iba jedno ročné obdobie? Čo je podľa vás najlepšie pre prírodu? Deti pochválim za šikovnosť a aktivitu.

           

          Aktivita č.3 - Smutná žabka

          Veková skupina: 5-6 r. deti

          Vzdelávacia oblasť: Matematika a práca s informáciami

          Výkonový štandard: V obore do 10 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine. (U4)

          V obore do 10 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine a výsledok počítania jednoznačne vysloví. (U3)

          Pomôcky: plyšák, rôzne predmety, pracovný list, farbičky

           

          Metodický postup: Motivačná časť: Deti zmotivujem plyšákom/obrázkom/maňuškou žabky. Poviem im, že žabka je z krupského potoka. Počula som ju plakať, tak som ju zobrala domov. Nechám deti uvažovať, prečo žabka mohla plakať.

           

          Ďalej sa deťom prihovorí maňuška žabka a povie im, že plače kvôli znečistenému potoku. V potoku je veľmi veľa odpadkov a nedá sa tam už bývať. Navrhnem deťom, aby sme žabke pomohli.

          Expozičná časť: v tejto časti  si urobíme provizórny potok, v ktorom budú nahádzané rôzne odpadky. Vysvetlíme si, že ak chceme, aby u nás žabka ostala bývať musíme jej pomôcť upratať v potoku. Vylovíme ich. Pritom ako budeme loviť veci, si pripomenieme, že odpadky patria do koša a dajú sa tiež triediť (do koša na plasty, na sklo, kov, papier). Keď vylovíme všetky odpadky, rozdelíme ich podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené a porátame koľko čoho bolo ( 3 plastové fľaše, 2 sklenené poháre, 8 kníh, 3 noviny, 6 kelímkov od jogurtu, 2 plechovky, 1 bábika)

          Fixačná časť: Vo fixačnej časti si deti vypracujú pracovný list.

          Reflexia: Zhodnotíme svoje pracovné listy, opýtam sa detí, či im rátanie išlo. V reflexii sa ku nám pridá znova žabka Kvákalka, ktorá deťom poďakuje za pomoc, opäť je šťastná, lebo už má čistý potôčik s čistou vodou.

          Príloha: Pracovný list - KLIK

           

          Aktivita č.4 - Vodné živočíchy

          Veková skupina: 5-6 r. deti

          Vzdelávacia oblasť: Človek a príroda

          Výkonový štandard: Identifikuje rôznorodosť živočíšnej ríše (U3)

                                           Uvádza príklady rozdielnych a podobných znakov učiteľkou vybraných 

                                            živočíchov. U2

          Identifikuje rôznorodosť spôsobu života živočíchov. U2

          Pomôcky: plyšák, obrázkový materiál, pracovný list, farbičky

          Metodický postup: Motivačná časť: Deti zmotivujem korytnačkou (živou, plyšovou alebo na obrázku). Opýtam sa detí, čo si myslia, odkiaľ korytnačka pochádza. Kde žila predtým, ako sa dostala do obchodu (kde som si ju kúpila). Po rôznych odpovediach detí im poviem, že žila v mori v ďalekej Amerike, kde sa celé dni vyhrievala na slniečku, lovila v mori malé rybky, ktorými sa živila a spokojne si plávala kade tade. Ale jedného dňa ju ulovili rybári a dali ju do obchodu, aby si ju niekto kúpil. A dostala sa až ku mne. A mne robí veľkú radosť.

          Expozičná časť: V expozičnej časti poviem deťom, že tam kde táto korytnačka predtým žila mala mnoho kamarátov v mori. S nimi prešla celé more hore dole. Poznáte aj vy deti jej kamarátov? Deťom ukážem obrázky rôznych vodných (najmä morských) živočíchov (žralok, morský koník, hviezdica, ryba, delfín, medúza, rak, morský ježko, krab, korytnačka, mrož, tuleň, veľryba, raja). S deťmi budem viesť rozhovor postupne o všetkých živočíchoch. Nechám deti, aby mi povedali, všetko čo o konkrétnom zvieratku budú vedieť, ich poznatky doplním svojimi.

          Fixačná časť: Vo fixačnej časti deti budú vypracovávať pracovný list.

          Pracovný list - KLIK

          Reflexia: Zhodnotím práce detí. Pochválim ich, že poznali morských kamarátov a poviem im, že som rada, že sa s korytnačkou zoznámili. Opýtam sa detí, či má doma niekto v akváriu rybičku. Zopakujeme si, že rybka je vodný živočích a preto musí byť stále vo vode, tak ako korytnačka.

           

          Aktivita č.5 - Klope, klope dáždik

          Veková skupina: 5 - 6 r. deti

          Vzdelávacia oblasť: Jazyk a komunikácia

          Výkonový štandard: Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov. U4

          Pomôcky: penová loptička, fixka, veľký formát papiera, pracovný list, ceruzka

           

          Metodický postup: Motivačná časť: ,,Deti, na jar býva často premenlivé počasie- raz svieti slniečko, odrazu prší, fúka silný vietor, sem tam nás prekvapí aj nejaká búrka a opäť po búrke vyjde slniečko spod mrakov a zohrieva nás svojimi lúčmi a občas sa objaví aj krásna farebná dúha na oblohe.

          Prípravné cvičenia: Hrubá motorika: a tá dúha je takáto dlhá a ide odtiaľto potiaľto (názorne ukážem horný oblúk, deti zopakujú)

          A keď vonku prší a nemôžeme sa vonku hrať, vymyslíme si niečo doma, čím sa zabavíme. Hádzanie penovej loptičky na cieľ- s názornou ukážkou dospelej osoby.

          Vnímanie vlastného tela: dám deťom rozstrihané obrázky, ktoré mi rozfúkal vietor a poprosím deti, aby mi ich poskladali, lebo už si vôbec nepamätám, ako majú byť (stačí si z prílohy vybrať jeden obrázok, aby ho dieťa poskladalo).

          Jemná motorika: ,,vietor mi rozfúkal kartičky, asi bude aj pršať´´-imitovanie pohybu kvapiek (vzpažiť ruky, pohyb ramena zhora nadol, zároveň hýbať prstami /prstová lateralita 3x

          Expozičná časť:

          Vizuomotorika: deti budú kresliť fixkou tvar horného oblúka, po prerušovanej línii na veľkom baliacom papieri

          Fixačná časť: Kreslenie horného oblúka ceruzkou v pracovnom liste (kreslenie dáždnika). Sadneme  si za stôl, kde deťom rozdám pracovné listy. V tejto časti si deti budú fixovať úchopovú zručnosť prstov a kyvadlový pohyb dlane v zápästí pri kreslení grafomotorického prvku- horného oblúka, pričom dbám aj na svalové napätie v prítlaku na podložku - papier.

          Reflexia: zhodnotím práce detí, nechám aj ich aby zhodnotili, či sa im podarilo zvládnuť horný oblúk-dokresliť dáždnik po prerušovanej línii. Nechám deti, aby sa tiež zhodnotili vzájomne medzi sebou, koho dáždnik sa im páči, komu sa podľa nich podaril. Spýtam sa detí, či chodia von, keď vonku prší. Ak áno, opýtam sa, čo si obliekajú keď idú von v daždi. (pršiplášť, vezmú si tiež dáždnik, gumáky)

          A ak odpovedia záporne, opýtam sa ich, prečo nechodia von v daždi. (aby sme nezmokli, mohli by sme mať mokré topánky, vlasy, mohli by sme ochorieť, keby sme zmokli atď...)

          Deti pochválim za šikovnosť a za pekne nakreslené horné oblúky, poprípade upozorním deti, ktoré budú mať mimo prerušovanej čiary zakreslený oblúk, aby sa nabudúce viac snažili, že to dokážu.

          Príloha - pracovný list - KLIK

    • Kontakty

      • ZŠ s MŠ Dolná Krupá
      • Riaditeľka ZŠ s MŠ Dolná Krupá: PaedDr. Ivana Ladvenicová: 0903617819 MŠ: 0903617818 Elokované pracovisko MŠ: 0907524537 Ekonómka: Mária Heráková: 0910761153 zsdkrupa@gmail.com Vedúca školskej jedálne: Michaela Šurinová: 0910746195 dkrupajedalen@gmail.com
      • Školská 439/12, 919 65 Dolná Krupá Slovakia
      • 36080586
      • 2021330641
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje