• Na tom našom dvore - 30.3. - 3.4. 2020

U2- Uvádza príklady živočíchov chovaných pre úžitok  a spôsob, ako ich človek využíva.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o zvieratách, ktoré máte doma. Či už vy alebo babička. A ak nie, tak sa s nimi porozprávajte o domácich zvieratách.

Expozičná časť: Detí sa spýtajte či by Vám vedeli povedať, ktoré zvieratká chováme pre úžitok a akým spôsobom ich využívame. Môžete si pomôcť priloženými obrázkami a to tak, že im najskôr ukážete domáce zviera a spýtate sa detí, či vedia aký máme z nich úžitok a ako ich využívame (napr. ukážete sliepku a potom vajce,...)

Príloha - obrázky - KLIK

U2- Vie, že rôzne druhy živočíchov vyžadujú pre svoj život rôzne druhy potravy.

Expozičná časť: Detí sa spýtajte či Vám vedia povedať, že každé zviera potrebuje pre svoj život rôzne druhy potravy. Pomôžte si obrázkami a to tak, že im ukážete obrázok a spýtate sa či by Vám vedeli povedať čím sa živí zviera na obrázku.(napr. sliepka- kŕmna zmes,...)

Príloha - obrázky - KLIK

Príloha - Prezentácia (.ppt) - KLIK

Príloha - Prezentácia - tá istá (.pdf) - KLIK

Príloha - Čarovná škôlka - Domáce zvietará - VIDEO (.mp3) - KLIK

Rozohriatie: Striedanie behu, chôdze a poskokov

Dychové cvičenie (nádych nosom, výdych ústami 3x)

1. Vzpor kľačmo, úklony hlavou, vpred, vzad 3-5 x

1. Kľak rovný, paže v skrčení pripažmo na ramenách, krúživé pohyby paží vpred a vzad 3-5 x
          2. Ľah na chrbát, paže vystreté v pripažení, dlane na koberci, nohy pokrčmo mierne rozkročené, zdvíhanie panvy hore a späť do kľudovej polohy 3-5 x
          3. Ľah na chrbát, paže v pripažení, nohy prednožiť nízko nad podložku, špičky vystreté, krúživé pohyby oboma nohami 3- 5 x
          4. Relaxácia vo voľnej polohe
          5. Kľak rovný, predpažiť, cez upaženie zapažiť, striedavé otváranie pästí 3-5 x
          6. Drep, výskok s prácou paží, mäkký doskok do drepu 3-5 x

8.  Dychové cvičenie (nádych nosom, výdych ústami 3x)

1. Stoj spojný, striedavá chôdza na špičkách a pätách

U2 - Vie, že živočíchy, podobne  ako človek, postupne rastú a vyvíjajú sa (menia sa).

U2 - Pri kreslení sedí, má uvoľnené ramená, nohy má na podlahe.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o zvieratách, o ktorých ste sa rozprávali včera (domáce zvieratá).

Expozičná časť: Deťom poviete, že tak ako oni postupne rastú tak isto rastú aj  zvieratá. (Môžete im povedať, že najskôr boli aj oni bábätká, teraz sú chlapci/dievčatá, budú z nich muži/ženy,...)Pustite deťom prezentáciu o domácich zvieratách a ich mláďatách. Postupne ako sa Vám budú obrázky meniť pýtajte sa detí ako sa volá...(napr. kačica-mama-kačka,tato-káčer,mláďa-kačiatko,...) Po dokončení prezentácie si deti môžu spraviť pracovný list. Pracovný list - deťom vysvetlite čo majú robiť, aká je ich úloha. Pri vypracovávaní pracovného listu dbajte, aby deti sedeli rovno na stoličke, mali nohy pod stolom, dbajte aj na úchop ceruzky - farbičky.

U2- Vymenuje postupne  čísla od 1 do 6.

U2- V obore do 6 určí počítaním po jednej  počet predmetov v skupine a výsledok  počítania jednoznačne vysloví.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o domácich zvieratkách, napodobňovanie hlasov zvierat. Môžete si zaspievať pieseň Jeden farmár farmu mal

Expozičná časť: Deťom ukážete obrázok a poviete im, aby Vám opísali čo vidia na obrázku. Po opísaní deťom poviete, aby Vám spočítali koľko zvierat vidia na obrázku. Dbajte na to aby počítali po jednej (vymenovávali postupne čísla) a výsledok aby jednoznačne vyslovili. Potom deťom dáte pracovný list. Pri vypracovávaní pracovného listu dbajte, aby dieťa sedelo rovno na stoličke,  malo nohy pod stolom a správne držalo ceruzku - farbičku.

Pracovný list - príloha - KLIK

U2 - Používa predmety dennej potreby v domácnosti a aj elementárne pracovné nástroje v dielni či záhrade.

U4 - Identifikuje zdravie ohrozujúce situácie.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o práci na dvore alebo záhrade.(napr. sadenie kvetov a rastlín, hrabanie hrabľami, polievanie,...)

Expozičná časť: Deťom poviete, že sa dnes zahráte na domácnosť. Spýtajte sa, či vedia čo to znamená domácnosť(ak nie vysvetlíte, nezabudnite, že domácnosť myslíme aj dvor, záhradu). Môžete si to rozdeliť, a to tak, že najskôr si porozprávate ktoré a aké predmety používajú denne v domácnosti(v dome) a ktoré a aké pracovné nástroje používame v záhrade (vonku).

(napr. jednoduché užívateľské zručnosti - hrabanie hrabľami, prenášanie sypkého materiálu lopatkou, skrutkovanie, strihanie nožnicami, nalievanie tekutín z fľaše do pohára, krájanie tupým nožom,...). Pri rozhovore, hre alebo pri užívaní nástrojov dbajte, aby Vám deti vedeli povedať, kedy je v aktuálnej situácií ohrozujúce jeho zdravie (napr. strihanie - nepostrihať si prst, krájanie tupým nožom - porezanie sa,...)

U4 - Spieva piesne a riekanky.

U2 - Pri hudobno-pohybových činnostiach uplatňuje kultivovaný pohyb.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o zvieratách, zopakujte si čo si zapamätali o zvieratách.

Expozičná časť: Deti motivujte tým, že sa dnes zahráte na zvieratá. Pomocou priložených videí si môžete zaspievať a zatancovať. Úlohou detí bude, aby Vám popri piesni napodobnili pohyb zvieraťa, o ktorom sa aktuálne spieva v piesni.

Na dvore býva

Krásna, krásna + 7 piesní