• Dotkni sa Zeme 20.4.-24.4.2020

U2- Porovnáva prírodné javy, predmety, situácie, určuje podobnosti a odlišnosti.

Uvedomuje si na elementárnej úrovni dôsledky svojho správania.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o prírode, či už tej našej dolnokrupskej alebo z vlastnej skúsenosti.(keď ste boli s detmi na prechádzke/výlete).

Expozičná časť: Deťom doma skúste vytvoriť situácie,v ktorých budú mať deti možnosť prezentovať svoje predstavy o prírodných javoch,predmetoch a situáciách. Deťom potom môžete klásť otázky ako sa majú správať v prírode.  (nevyhadzovať odpadky,v prírode nevykrikujeme,...) ale naopak môžete im povedať,čo môžu spraviť( keď zbadám odpadky-zoberiem ich do koša,potichu kráčať a pozorovať či už prírodu alebo zvieratá,...)

Prikladám aj pracovný list.

Príloha - pracovný list - KLIK

U1- Vymenuje príklady živých a neživých súčastí prírody.

U2- Samostatne triedi prírodné reálie podľa určeného kritéria.

Motivácia: Deťom poviete, že dnes si budete rozprávať o živej a neživej prírode. Spýtajte sa detí, či by Vám vedeli povedať čo to je a aký je medzi tým rozdiel.

Expozičná časť: Deťom poviete, že si pustite prezentáciu o živej a neživej prírode. Po ukončení prezentácie ukážete deťom obrázky a poviete im, aby skúsili samostatne triediť podľa určeného kritéria, ktoré im Vy určíte. Najlepšie bude, ak deťom obrázky budete ukazovať na ,,preskačku,, (aby nevymenovávali do radu živú a potom neživú prírodu aby sa im to striedalo). Ak to bude pre deti ťažké dávajte im rôzne otázky ohľadom obrázku, aby sami potom určili do ktorej prírody obrázok patrí.

Príloha - Obrázky - KLIK

U3- Pri rozhovore zotrváva v téme komunikácie, kladie doplňujúce otázky v súlade s témou komunikácie.

Rozlišuje vhodné a  nevhodné správanie.

Motivácia: Deti motivujte tým, že im poviete, dnes je Deň Zeme. Spýtajte sa detí, či vedia čo to znamená. Ak budú vedieť, pochváľte ich a ak nie poviete deťom, že teraz im niečo porozprávate a dozvedia sa,čo to vlastne je ten Deň Zeme. Môžete deťom pustiť pesničku. (Naša Zem- Smejko a Tanculienka)

Expozičná časť: Deťom poviete, že dnes si niečo povieme o tej našej Zemi. Teraz to bude na Vás milí rodičia. Či si už nájdete na internete alebo viete o čom je Deň Zeme, skúsite deťom porozprávať o tomto dni. Priložím Vám link, kde sa dozviete to najdôležitejšie a potom skúste deťom porozprávať o tom ,,detskou,, rečou J . Našla som aj video, možno Vám to pomôže.

U1- Rozpoznáva rôzne prírodné materiály.

U2- Rozhodne, či daný objekt má alebo nemá súčasne dve dané vlastnosti.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom, o tom, že nepoznáme len živú a neživú prírodu, ale poznáme aj rôzne prírodné materiáli. Môžete sa detí spýtať, či by Vám vedeli povedať, čo si myslia čo sú to tie prírodné materiáli (ale skôr si myslím, že to vedieť nebudú).

Expozičná časť: Deťom ukážete pripravený obrázok. Spýtajte sa detí či niečo z obrázku poznajú. Deťom budete z obrázku vysvetľovať čo to je a z čoho sú vyrobené alebo odkiaľ pochádzajú.(napr. drevo-strom, slama-pokosené obilie,..) Po dokončení vysvetľovania a rozpoznávania materiálov dávajte deťom otázky. Deťom dávajte otázky,aby rozhodovali či daný objekt(ktorý si vyberiete) má alebo nemá súčasne dve dané vlastnosti.(napr. malé zelené drevo, veľké čierne uhlie,čierne farebné perie,...) Tých otázok môžete vymyslieť od výmyslu sveta veľa.

Príloha - Obrázok - KLIK

U3- Opisuje predmety a ich rôzne vlastnosti.

U2- Roztriedi objekty na dve skupiny na základe jednej a dvoch vlastností.

Motivácia: Deti motivujete rozhovorom o tom, že okolo seba máme rôzne predmety. A niektoré predmety používame každodenne.

Expozičná časť: Rodičia pripravte si niečo z textilu, z kovu, zo skla,z plastu a z papiera (môže byť viac kusov). Každú jednu vec/predmet ktorý ste si nachystali ukážte deťom a spýtajte sa či vedia čo to je, z čoho je to vyrobené a kde to využívame.(napr. pohár-zo skla-nádoba na pitie, tričko-textil-oblečenie,...) Rozložte všetky predmety/veci ktoré ste si nachystali a poviete deťom,že budú rozdelovať do skupín tie veci/predmety ktoré ste pripravili. Deťom budete klásť otázky, je to na Vás aké.(napr. rozdeľte papier na farebný a biely, rozdeľte plast s ktorým sa môžem hrať a s ktorým nie,...)

Pri rozpoznávaní sa snažte viesť deti k rozvoju recyklačných spôsobilostí-k triedeniu odpadu. (nehádžeme všetko do jedného smetiaka) Deťom podľa farby vysvetlite do ktorého smetiaka čo patrí.

Pracovný list - Recyklovanie - KLIK