• Moja mama- moja rodina - 4.5.-7.5.2020

U2- Pozná mená svojich rodičov a mená ďalších členov  svojej rodiny.

U3- Vie vysvetliť, akú rolu zohrávajú rodičia v živote človeka. Pozná pojmy starí rodičia, súrodenci, sestra, brat.

Motivácia:  Nachystajte si pre deti fotografie rodiny. Deťom ukážte fotografiu rodiny ( najlepšie iba rodičov a súrodencov) a spýtajte sa koho vidia na fotografií.

Expozičná časť: Pomôžte si fotografiami. Deťom ukážte ďalšie fotografie, kde sú už aj ďalší členovia rodiny (babka, dedko, krstná, ...). Spýtajte sa zase detí, koho vidia na fotografií. Dbajte aby deti pomenovali člena rodiny a aj meno( mama- Terezka, tato /otec- Miško, stará mama /babka- Eulália,....). Po poznaní a pomenovávaní členov rodiny začnite zase od začiatku. To znamená, že zase ukážete deťom fotografiu(rodičov) a spýtate sa detí či by Vám vedeli povedať, akú rolu zohrávajú rodičia v jeho živote. Ak vedia, dieťa pochváľte, ak nie tak vysvetlite dieťaťu akú rolu zohrávate.

U2- Uvedie adresu svojho bydliska.

U1- Pozná miesto svojho bydliska.

U4- Kreslí postavu.

Motivácia:  Deti motivujte rozhovorom o rodine (s ktorou bývate v jednej domácnosti).

Expozičná časť: Deťom pomocou rozhovoru alebo príbehu porozprávajte o domove/bydlisku. V príbehu/rozhovore si môžete zase zopakovať členov rodiny. Dbajte aby dieťa poznalo miesto svojho bydliska a ktorý sú šikovnejší môžu uviesť aj adresu svojho bydliska. (napr. Bolo raz jedno dievčatko a volalo sa Anička. Anička mala mamu, ktorá sa volala Evička a tata/otca, ktorý sa volal Jurko. Spoločne bývali v domčeku. Ten domček sa nachádzal v obci Dolná Krupá.....) je to na Vás, najlepšie by bolo ak by ste takto rozprávali o svojej rodine. Po ukončení rozdajte deťom papier a farbičky. Deťom poviete, nech Vám skúsi nakresliť svoju rodinu(postavu). Kľudne si môže nakresliť aj svoj domček, v ktorom býva.

U2- Pomocou slov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, pred, za opíše polohu predmetu v usporiadanom rade.

U3- V obore do 10  určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine a výsledok  počítania jednoznačne vysloví.

Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o rodine a to tak, že rodinu tvorí viac generácií a viac členov.

Expozičná časť: Deťom ukážete pripravené obrázky. Deťom poviete, aby Vám povedali koho alebo čo vidia na obrázkoch. Potom poviete deťom, aby Vám pomocou slov prvý, druhý ,tretí, štvrtý, posledný, pred a za opísali človeka v usporiadanom rade(kde kto stojí) a nakoniec si ich všetkých spočítate. Dbajte, aby dieťa počítalo po jednej a výsledok počítania aby jednoznačne vyslovili.

Prikladám aj omaľovánku, ktorú si môžu deti vyfarbiť.

U3- Vystrihuje predkreslené tvary podľa obrysu.

U2- Zámerne umiestňuje tvary na ploche a pripevní ich lepením.

U3- Kreslí so správnym držaním  ceruzky.

Motivácia: Spýtate sa detí, o čom alebo o kom ste si rozprávali celý týždeň ( zopakovanie celého týždňa). Skúste nechať deti samé rozprávať, aby si to zopakovali. Keď Vám povedia, že zabudli, tak až vtedy im pomôžte. Ale len nejakými pomocnými otázkami, nech troška rozmýšľajú.

Expozičná časť: Prikladám Vám pracovný list. Nachystajte deťom nožnice, lepidlo a farbičky. Vysvetlite deťom ako majú pracovný list vypracovať. Dbajte na správne držanie nožníc a farbičiek/ceruziek.